Polski Bon Turystyczny

22.06.2020

Szanowni Państwo,

zamiast zapowiadanego wcześniej świadczenia 1000 plus, polskie rodziny otrzymają Bon Turystyczny o wartości 500 zł. Prezydencki projekt ustawy, dotyczący Polskiego Bonu Turystycznego, trafił 18 czerwca do Sejmu, a 19 czerwca został przyjęty przez posłów. Ustawa ma zostać rozpatrzona przez Senat podczas obrad 1-2 lipca 2020 r. 

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wyniesie jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 r. życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Polski Bon Turystyczny będzie mieć formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym w Polsce.

Bon  przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Bony będą przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.

Obecnie trwają prace nad katalogiem bazy turystycznej. Koordynuje je Polska Organizacja Turystyczna: https://www.pot.gov.pl/pl.

 

Komentarze

0