Pakiet rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców

13.03.2020

Niniejszym informujemy, że Premier Mateusz Morawiecki zobowiązał Minister Rozwoju do przygotowania wspólnie z określonymi ministerstwami i instytucjami pakietu rozwiązań osłonowych dla przedsiębiorców  w związku ze spodziewanym rozszerzeniem się epidemii koronawirusa.

Wskazany projekt pakietu osłonowego dla przedsiębiorców ma – według aktualnych informacji – zawierać propozycje zmian legislacyjnych, zmierzających do poprawy sytuacji przedsiębiorców, m.in. przez wprowadzenie:

  • ulgi w należnościach, w tym udogodnień w płatnościach podatków i składek ZUS,
  • ułatwieniach w zakresie split payment,
  • instrumentów finansowych dla firm, mających na celu poprawę ich płynności finansowej, w tym w postaci wsparcia gwarancyjnego oraz dopłaty do kredytów,
  • ochrony i wsparcia rynku pracy, m.in. poprzez wprowadzenie rozwiązań prawnych dla firm zmuszonych do przestojów,
  • zmian terminu wejścia w życie nowego JPK (z 1 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r.), a także terminu zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (z 13 kwietnia 2020 r. na 1 lipca 2020 r.).

Wprowadzenie tego pakietu wymagać będzie nowelizacji szeregu ustaw, w tym ustawy o VAT, o udzielaniu pomocy publicznej, wsparciu z BGK, a także ustawodawstwa z zakresu prawa pracy.

Będziemy na bieżąco śledzić wprowadzane zmiany legislacyjne i informować naszych stałych Klientów o ich najistotniejszych elementach.

Komentarze

0